Koty
pochodzenie, opisKot Savannah

Kot Savannah

Savannah to stosunkowa młoda rasa kotów, bo zarejestrowana dopiero na przełomie XX i XXI wieku. Pierwszy osobnik tej rasy narodził się z krzyżówki domowej kotki i dzikiego serwala w 1986 roku, jednak hodowla na większa skalę rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX wieku.

Jest to nadzwyczaj pięknie prezentująca się rasa, a przyczynie się do tego ich nietypowe, wyraziste umaszczenie. Sprawia wrażenie delikatnego, lekkiego i niezbyt silnego kota, jednak nic bardziej mylnego, gdyż po swoim dzikim przodku odziedziczył nie tylko umaszczenie, ale również silną i muskularną posturę. Posiada on pełną klatkę piersiową, drobny lecz mocny zad, podobnie mocne biodra i uda, znajdujące się w górnej partii długich, o sprężystych ruchach kończynach. Tylne są nieznacznie dłuższe od przednich. Łapki owalne, niewielkie, o wydłużonych palcach. Jego mała i trójkątna głowa umieszczone jest na szczupłej, długiej szyi. Uszy wysoko osadzone na czaszce są długie, dość wąskie, zaokrąglone na końcach. Ich podstawy znajdują się blisko siebie, są szerokie i mięsiste. Podbródek zwężający się tworzy odwrócony trójkąt. Oczy średniej wielkości kształtem przypominające migdały mają zielonkawą barwę. Bardziej cenione są koty o żywej barwie oczu, niż przygaszonej wpadającej w szary kolor. Ogon kota rasy Savannah jest gruby, średniej długości i zwężający się wraz ze zbliżaniem ku końcowi. Ten dużych rozmiarów kot posiada średniej długości sierść. Miękki, delikatny podszerstek chroniony jest grubym i sztywnym okrywowym włosem. Jego futro nie jest gęste, mocno przylega do ciała. Dopuszczane jest umaszczenie w kolorze czarnym, srebrnym tabby, brązowym tabby oraz czarnym z lekko szarym odcieniem. Są kotami bardzo podobnymi do swojego dzikiego przodka, dlatego też cała ich sierść nakrapiana jest drobnymi plamkami, występującymi w kolorze czarnym lub brązowym. Cętki są różnych wielkości, najmniejsze pokrywają włosy na głowie i kończynach. Natomiast od tyłu głowy, aż po barki rozmieszczone są ciemne pręgi. Koty Savannah wyjątkowo mogą też występować w jednolitym czarnym umaszczeniu i bez jakichkolwiek cętek i plamek.

Ten niezwykle umaszczony kot w warunkach domowych odznacza się nie tylko nieprzeciętną urodą, ale również niezwykłą inteligencją i temperamentem, który nie pozwala usiedzieć mu w jednym miejscu dłuższej chwili. Jest wyjątkowo żywym kotem, uwielbiającym spacery i jako jedynego z wszelkich ras kotów zachwycają wodne zabawy. Przywiązuje się do swojego opiekuna i jest mu wierny, co potwierdza jego wędrówka w ślad za nim po całym mieszkaniu, towarzyszy mu przy różnego rodzaju pracach domowych. Są niezwykle pojętne i szybko odkrywają jak wymknąć się z zamkniętego pomieszczenia (otwierają łapkami drzwi) czy jak dostać się do środka lodówki. Powszechnie uznawane są za bardzo wesołą rasę. Kupienie osobnika Savannah nie jest proste, gdyż są to unikalne zwierzaki, a to ze względu na bardzo małe mioty. Kto ma w swoim mieszkaniu tej rasy kota może czuć się prawdziwym szczęściarzem.

Pochodzenie : USA
Nazwa angielska : SavannahDziały serwisu