Koty
pochodzenie, opisKot Manx

Kot Manx

Kot Manx wywodzi się z wyspy Man, powstał najprawdopodobniej w wyniku przypadkowej mutacji, wady genetycznej. Za rasę zostały uznane w latach 60. XX wieku.

Koty te są średniej wielkości, masywne, osiągające od 4,5 do 5,5 kg. Ich mocno zbudowany kościec sprawia wrażenie silnych i dobrze umięśnionych. Posiadają krótki tułów z widocznie dłuższymi tylnymi kończynami, które sprawiają, że Manx przybiera pozycję podobną do królika i podobnie się porusza, lekko podskakując. Ruch ten spowodowany jest zmianami w okolicy dolnej partii kręgosłupa, związanymi z brakiem ogona. Tym co wyróżnia ich spośród innych ras jest właśnie brak ogona stanowiący silną dysfunkcję. Z zanikiem ogona powiązane są również wady związane ze skróceniem jelita grubego i nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, co sprawia, że koty tej rasy nie potrafią kontrolować wydalanie moczu i kału, a to staje się uciążliwe dla ich właścicieli, dlatego też nie zaleca się hodowli tej rasy. Występują one w różnorakim umaszczeniu, może być ono jednolite bądź prążkowane. Sierść jest krótka, ale gęsta i gruba, przyjemna w dotyku.

Kot Manx z natury jest przyjazny, łagodny i czuły. Z zachowania podobny jest do psa. Przywiązuje się do swojego właściciela i przejawia skłonności do pilnowania domu. Jest niezwykle czujny, jakikolwiek hałas czy nawet delikatny szum pobudza go, a w konsekwencji objawia się to prychaniem lub atakiem. Lubi zabawy w wodzie, ale nie tylko, chętnie uczy się aportować, dobrze skacze i jest zdolnym łowcą mysz. Można go często usłyszeć miauczącego, ale jego głos nie zdradza jego pokaźnej wielkości postury, gdyż jest nadzwyczaj cichy. Toleruje obecność innych zwierząt domowych. Najlepiej czuje się w spokojnej, cichej rodzinie, lubi zabawy z dziećmi, jeśli tylko nie robią one zbyt wiele hałasu. Jego pielęgnacja dotyczy przeważnie futra, które powinno być regularnie czesane oraz odpowiedniej diety. Trzeba pilnować prawidłowej wagi kota rasy Manx, gdyż nadmierna waga może znacząco utrudnić mu poruszanie się. Tak jak już było wspomniane, ze względu na częste występowanie chorób genetycznych nie poleca się hodowli kotów tej rasy.

Pochodzenie : Man
Nazwa angielska : Manx
masa : 4,5-5,5 kgDziały serwisu