Koty
pochodzenie, opisKot Ragdoll

Kot Ragdoll

Kot Ragdoll należy do rasy kotów wyhodowanych w Kalifornii w latach 60. XX wieku. Zalicza się je do kategorii kotów o średniej długości włosach. Przodkami tej rasy są koty perski i birmańskie, to po nich właśnie ragdolle odziedziczyły niezwykle spokojne usposobienie. W Europie, a dokładnie w Wielkiej Brytanii uznano je za rasą dopiero w 1983 roku, a do Polski trafiły całkiem niedawno, bo w 2001 roku.  

Ragdoll jest kotem o dużych rozmiarach, ale jego kościec nie jest zbyt dobrze zbudowany, co jednak przysłania muskularne ciało. Głowę ma średniej wielkości, zaokrągloną, o mocnej brodzie i dobrze wysklepionych policzkach. Uszy są szeroko rozstawione, średniej wielkości, pochylone nieprzesadnie do przodu, u nasady szersze, a w górnej części zwężające się, lekko zaokrąglone. Jego oczy są duże, szerokie, owalne, intensywnie niebieskie, chociaż ich barwa musi współgrać z oznaczeniami dotyczącymi koloru ich umaszczenia. Kończyny ma średniej długości, silne, muskularne, z lekko dłuższymi tylnymi, co sprawia, że linia grzbietu obniża się od tyłu ku przodowi. Są one zakończone dużymi, okrągłymi łapami, a pomiędzy ich palcami powinny być widoczne wyraźne kępki włosów. Ich tułów kończy długi, zwężający się ku dołowi, dobrze owłosiony ogon. Sierść ragdolli jest miękka, gęsta i jedwabista w dotyku, nie jest ona na całym ciele jednakowej długości. Najdłuższa porasta szyję tworząc tzw. śliniak, krótsza występuje na podbrzuszu bokach i tylnej części ciała, natomiast najkrótsza przykrywa pyszczek. Koty te występują w różnych umaszczeniach, jednak z wyraźnymi tzw. oznaczeniami, które są tworzone przez ciemniejszy kolor sierści na uszach, pyszczku, ogonie i łapach. Rasa ta występuje w trzech podstawowych odmianach umaszczenia. Pierwsze zwane bicolor charakteryzuje się białymi łapkami, brzuchem i odwróconą literą „V” na masce oraz różowymi poduszkami łap i nosem. Drugi rodzaj umaszczenia to tzw. colorpoint, dla niego charakterystyczne są wyraźne oznaczenia, nie występuje biały kolor, a poduszki łap i nos powinny być o takiej barwie jak oznaczenia. Ostatnia, trzecia podstawowa odmiana umaszczenia nazwana jest mitted, w niej szczególnie ważne są białe plamki na przednich i tylnych łapach, biały podbródek oraz krawat ciągnący się, aż na brzuch. Wcześniej wspomniane oznaczenia, tak bardzo ważne dla tej rasy występują w czterech kolorach: ciemnobrązowym, niebiesko-szarym, czekoladowym i różowo-szarym. Kota o jednej z podanych wyżej barw sierści i oznaczeń można nazwać ragdollem.

Koty wywodzące się z tej rasy posiadają zrównoważony temperament, przyjazne nastawienie do człowieka, są niezwykle ufne i spokojne, uwielbiają gdy nosi się je na rękach. Przyjaciela widzą w każdym napotkanym człowieku i zwierzęciu, dlatego należy na nich uważać, szczególnie na spacerach, by kontakt z przypadkowo napotkanym np. psem czy innym groźniejszym zwierzęciem nie zakończył się tragicznie, a jest to częste, gdyż koty te nie potrafią się bronić. Są niezwykle łagodnymi i w ogóle nie agresywnymi zwierzakami. Po swoim przodku persie odziedziczyły skłonność do leniuchowania, rzadko im się zdarza skakać, wybierają niskie partie mieszkania, by nie utrudniać sobie poruszania się. Niezwykłość tego kota tkwi w jego naturze i wyglądzie przypominającym niejednokrotnie pluszową zabawkę. Dzięki temu, że nie wymaga szczególnej pielęgnacji jest chętnie wybieraną rasą kota do domowej hodowli.

Pochodzenie : USA
Nazwa angielska : Ragdoll
Inne nazwy : szmaciana lalkaDziały serwisu