Koty
pochodzenie, opisKot Nebelung

Kot Nebelung

Nebelung to długowłosa odmiana kota rosyjskiego niebieskiego, ale uznawana jest za oddzielną rasą. Powstała ona w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a dziś staje się coraz bardziej popularna i to już nie tylko za oceanem.

Jest to niezwykle zwinny, zgrabny i pełen uroku kot, o wydłużonej sylwetce i długich, mocnych kościach. Jego gibkie, smukłe i muskularne ciało pozwala mu zwinni wdrapywać się nawet na większe drzewa. Kończyny ma szczupłe i długie, z owalnymi łapami. Ogon długi, a objętości nadaje mu nastroszona sierść, na końcu lekko zaokrąglony. Głowę ma okrągłą, proporcjonalną w stosunku do całego tułowia, lekko spłaszczoną, osadzoną na smukłej szyi. Nos Nebelunga nie ma zaznaczonego przełomu i jest on średniej długości. Oczy przypominające kształtem migdały rozświetlają ciemności swym jaskrawozielonym kolorem. Młode koty tej rasy mają inną barwę oczu, są one u nich żółtawe, jednak z wiekiem zmieniają barwę na jaskrawozieloną. Uszy osadzone wysoko i skierowane do przodu są dość duże. Sierść tych kotów jest półdługa, o miękkim i gęstym podszerstku, który przykrywają lśniące, jedwabiste w dotyku i miękkie włosy. Charakterystyczne dla kotów tej rasy, jest to, że każdy ich włos jest srebrno zakończony, a to sprawia, że w promieniach słońca bije od niego niezwykły blask. Futro tych kotów przybiera najróżniejsze odcienie niebieskiego, a jeśli występują na nim jakiekolwiek białe plamki to dyskwalifikują one to zwierzę z grupy kotów należących do rasy Nebelung.  

Jest wyjątkowo czułym i dlatego też pragnącym bliskości człowieka kotem, co nie wyklucza jego nieśmiałej oraz niezbyt odważnej natury. W stosunku do obcych, a także czasem i do dzieci zachowuje się ostrożnie i podchodzi do nich nieufnie. Bywa płochliwy, to jednak nie przeszkadza mu być niezwykle ruchliwym, energicznym i bardzo inteligentnym kotem. Szybko uczy się rzeczy, z którymi inne koty mają wielkie problemy, przykładem może tu być samodzielne otwieranie drzwi. Dlatego też przez wiele osób koty tej rasy uznawane są za wyjątkowo pomysłowe, niebanalne i oryginalne koty, potrafiące rozbawić niejedną osobę.Działy serwisu