Koty
pochodzenie, opisKot Kartuski

Kot Kartuski

Kot Kartuski dzięki swojej wierzchniej okrywie nazywany jest arystokratą, ale o tym za chwilę. Charakteryzując go należy rozpocząć od tego skąd się wywodzi. A mianowicie jest to domowa rasa kotów pochodząca z Francji. Osoby zajmujące się zgłębianiem historii danej rasy twierdzą, że jest to potomek dzikiego, górskiego kota afrykańskiego sprowadzonego do Francji w XV wieku i udomowionego. Uważane są za najstarszą hodowlaną rasę Europy.

Są to duże, dobrze zbudowane i umięśnione koty osiągające maksymalnie 15 kg, o okrągłej dużej głowie z szeroko rozstawionymi uszami i nietypowymi dla kotów pomarańczowymi, okrągłymi oczami. Oprócz tego wyraźnie odróżniają się od reszty pyszczka niebieskawe poduszeczki, z których wyrastają długie, szarawe wąsy. Kot kartuzki posiada wyjątkowo delikatne, miękkie i gęste umaszczenie w kolorze szaroniebieskim lub nieznacznie jaśniejszym z lekkim połyskiem sprawiającym, że kot ten uznawany jest za najpiękniej umaszczonego pośród wszystkich krótkowłosych kotów, stąd właśnie jego druga nazwa arystokrata. By stwierdzić, że mamy do czynienia z najprawdziwszym kotem rasy kartuzki, jego kolor sierści musi być jednolity, bez jakichkolwiek plamek i prążków.

Te niepowtarzalne wyglądem koty są bardzo przyjacielski i choć ich postawa może świadczyć o ich złowrogiej naturze to jednak są to spokojne i niebywale szybko przystosowujące się do zmieniającego się otoczenia koty. Ich dobrze rozwinięta inteligencja pozwala na łatwą i szybką naukę. Kartuzki potrafi otwierać zamki drzwi, włączać radio, a nawet aportować tak jak psy. Bardzo lubi różnego rodzaju zabawy, nie przechodzi to nawet dorosłym osobnikom, które charakteryzują się nadzwyczajną łownością, dlatego też są wybitnie cenione przez francuskich rolników. Zazwyczaj przywiązują się do jednaj osoby, za którą podążają przez cały dom, nie przepadają jednak za przesadnymi pieszczotami, nie są agresywne, ale również nie często można usłyszeć ich miauczących, częściej natomiast mruczą, nie da się tego nie usłyszeć, gdyż robią to wyjątkowo głośno. Jak widać są to pełne wdzięku koty, które swym niebywałym temperamentem mogą wnieść do każdej rodziny wiele radości.

Pochodzenie : Francja
Nazwa angielska : ChartreuxDziały serwisu