Koty
pochodzenie, opis



Kot Egzotyczny

Kot Egzotyczny

Kot Egzotyczny jest sztucznie wytworzoną rasą, powstałą po skrzyżowaniu kota amerykańskiego krótkowłosego z kotem perskim. Są one podobne do persów, z tą różnicą, że maja krótką sierść. Pierwsze próby wyhodowania tej rasy podjęto w Stanach Zjednoczonych w drugiej dekadzie XX wieku, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Dopiero w latach 60. XX wieku udało się Amerykanom wyhodować pierwszego osobnika egzotycznego o spokojnym usposobieniu w czym nie różni się od kota perskiego. W Europie największą popularność zyskał w latach 80.

Koty te są średniej wielkości, o krępej i przysadzistej sylwetce, jaką charakteryzują się koty perskie. Mają okrągłą, masywną głowę z szerokim nosem i pełnymi wyrazu okrągłymi, dużymi, o intensywnym kolorze oczami; głowa osadzona jest na krótkiej, szerokiej szyi. Jego uszy nie są zbyt duże, u nasady szerokie, a na końcach zaokrąglone, osadzone nisko i szeroko. Kończyny kota egzotycznego są krótkie i grube, zakończone okrągłymi, dużymi stopami. Futerko tych kotów jest gęste, o grubej, miękkiej i krótkiej (ale dłuższej niż u reszty kotów krótkowłosych) sierści, nieco odstającej od ciała. Koty egzotyczne występują w takich samych barwach i wzorach jak koty perskie.

O futerko kota egzotycznego wystarczy zadbać raz w tygodniu. Jego sierść nie jest podatna na tworzenie się kołtunów, co pozwala na to, by jego włos był czesany tak rzadko. W przypadku kota perskiego czynność tę trzeba wykonywać codziennie. Szczotkowanie kota wpływa pozytywnie nie tylko na jego delikatną sierść, ale również poprawia krążenie krwi. Szczególną uwagę należy zwracać na bardzo wrażliwe oczy kota, które mogą często łzawić i zapadać na różne infekcje. Mogą pojawić się u niego również problemy z oddychaniem, a to ze względu na jego krotki nos. Jak widzimy jest to kot obdarzony wieloma zaletami, a wśród nich znajduje się nie tylko nieuciążliwa pielęgnacja, ale największą z zalet kota tej ras jest przesympatyczny charakter odziedziczony po krewnym – kocie perskim. Są to niezwykle spokojne i opanowany kot, uwielbiający zabawy, pieszczoty i niewinne figle. Za tym, by zdecydować się właśnie na kupno kota egzotycznego, jeśli oczywiście mamy to w planach, przemawia jego nie agresywny i nie złośliwy charakter oraz niezwykłe przywiązanie do swoich opiekunów i umiejętność zaprzyjaźnienia się z innymi domowymi zwierzętami. To wszystko sprawiło, że rasa ta, niezwykle szybko rozpowszechniła się na całym globie.

Pochodzenie : USA
Nazwa angielska : Exotic



Działy serwisu