Koty
pochodzenie, opisKot Cejloński

Kot Cejloński

Kot Cejloński jak sama nazwa wskazuje pochodzi z wyspy Cejlon, a dokładnie z państwa znajdującego się na niej – Sri Lanki. Rasa ta w Europie pojawiła się w drugiej połowie XX wieku i od samego początku zyskała wielu zwolenników. Poza Europą znana i lubiana jest na całym świecie.

Koty tej rasy podbiły serce niejednego miłośnika kotów. Nie są dużych rozmiarów. Ich sylwetka jest krępa i muskularna, jednak kościec jest delikatny i kruchy. Klatkę piersiową ma szeroką, wypukłą i zaokrągloną. Kończyny średniej długości, szczupłe, z zaokrąglonymi, zgrabnymi łapami. Ogon jest dość krótki, u nasady gruby, a na końcu nieznacznie zaokrąglony. Głowa kota cejlońskiego jest proporcjonalna w stosunku do tułowia, zaokrąglona, o dobrze zarysowanych kościach policzkowych. Na niej znajduje się mały, różowy nos z ciemnymi (w kolorze prążków na tułowiu) obrzeżeniami. Na czubku głowy widnieje znak w kształcie litery „M”, dzięki któremu nie sposób pomylić Cejlończyka z inną rasą. Uszy ma duże, u nasady grubsze i lekko zwężające się ku górze, wysoko osadzone. Oczy duże, szeroko rozstawione przypominające kształtem migdały, a ich tęczówki mienią się kolorami zaczynając od żółtego a kończąc na zielonym, w ten sposób ukazują niezwykłą tajemniczość głębi tego kota i jego niezwykły temperament. Cejlończyk posiada krótkowłose futerko, z niewielką ilością podszycia, co przyczynia się do tego, że w dotyku wydaje się ono bardzo delikatne i jedwabiste. Jego umaszczenie kolorystycznie przypomina abisyńczyka, jednak znakiem rozpoznawczym, niepozwalającym na jakąkolwiek pomyłkę są ciemne prążki w typie agui na bokach, grzbiecie, ogonie i górnych częściach kończyn. Na brzuchu również występują prążki, tylko mogą być one słabo widoczne, a to dlatego, że są w tej części tułowia jaśniejsze, jednak oprócz nich na brzuchu znajdują się cętki, te łatwo zauważyć, gdyż są ciemne. Spód ma on jaśniejszy, szarobiały, a w połączeniu z ciemnymi, delikatnymi w tej części prążkami, sprawia, że rysunek utworzony na szyi przypomina naszyjnik. Jest to jedna z głównych cech rozpoznawczych tej rasy.

Kota cejlońskiego uznaje się za niezwykle przyjaznego i oddanego człowiekowi, a do tego ufnego i towarzyskiego. Jest miły, zrównoważony, lubi towarzystwo i chętnie asystuje człowiekowi we wszystkich domowych zajęciach. Nie ma nic przeciwko innym domowym zwierzętom, szybko się do nich przyzwyczaja. Jest to niezwykle ruchliwy kot uwielbiający wspinaczki, dlatego też należy zapewnić mu coś po czym mógłby się wdrapywać, w innym przypadku może wspinać się po firankach, co niekoniecznie może się podobać jego właścicielom.Działy serwisu